Ne Yenir?

7 Numara

30.11.2019

526 Kişi Okumuş

0 Yorum

 

Boyabat’ta damak zevkine düşkün olanlar yöreye özgü çok sayıda lezzeti keşfedebilir.

Karadeniz kıyısındaki her kent gibi Sinop’ta da denizin bereketi yemeklerinde kendini hissettiriyor. Karadeniz’in hemen her yerinde pek çok leziz deniz mahsulünü yiyebilmeniz mümkün olsa da Sinop’un yöresel özellikleri ile kaynaştırılmış balık yemekleri burada ayrı bir lezzete bürünüyor. Hamsi başta olmak üzere Karadeniz’de balıkçı ağlarına takılan her türlü balık farklı biçimlerde pişirilerek servis edilmekte. Karadeniz’in vazgeçilmezi hamsinin ana malzeme olduğu içli tava Sinop’ta balık yemeklerinin en ünlülerinden. Limana giderek burada lokanta olarak düzenlenmiş teknelerde yemeğinizi yiyebilir, bu arada kısa bir Karadeniz turu da yapabilirsiniz.

Sinop’un yöre mutfağının tadına doyulmaz yemeklerinin büyük bölümü ise hamur işlerinden oluşuyor. Bunların arasında üzümlü, cevizli, kıymalı ya da yoğurtlu olarak hazırlanan nokul, içi etli hamur, katlama başta geliyor. Kaşık çıkartması (mamalika), zılbıt böreği, hasuda, Boyabat’ta yiyebileceğiniz sırık kebabı, taktak helvası ve ezmesi Sinop’taki diğer yöresel tatlar.

Denizi gibi doğası da oldukça cömert olan Sinop verimli topraklara sahip. Bunun sonucunda pek çok meyve ve sebzenin üretilebildiği Sinop’ta yetişen ürünler arasında en meşhuru Sinop Kestanesi. Türkiye’nin en lezzetli kestanesi olduğundan mevsiminde gittiyseniz mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Boyabat'ın ilk yerel sitesine

Hoşgeldiniz...

BOYABAT.COMTüm Yazarlar İçin TıklayınBOYABAT.COM