Aşkın Ayrancıoğlu

7 Numara

24.12.2019

415 Kişi Okumuş

0 Yorum

 

1969 sonbaharında Sinop’un Boyabat ilçesinin Bağlıca köyünde doğdu.
İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de parasız yatılı okulda tamamladı.
1991 yılında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi.

1987 yılından bu yana resim, karikatür, fotoğraf, grafik ve eleştiri alanlarında çalışmalarını sürdüren Ayrancıoğlu’nun 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı da bulunuyor.

Karikatüre 1987 Abdi İpekçi karikatür yarışmasına katılarak başlayan ve bu güne kadar katıldığı karikatür yarışmalarından 52’si uluslararası 100’ün üzerinde ödül kazanan Ayrancıoğlu’nun karikatürleri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergilerde, albümlerde, gazete ve dergilerde yer aldı. Ayrıca Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunmaktadır.

Karikatürün bir silah olduğu düşüncesinden hareketle 1987-2000 yılları arasında yurdun pek çok yerinde on dört karikatüristin katılımıyla oluşan “Ondörtlü” karikatür sergilerini düzenledi. Bir dönem Özgür Bakış, Yedinci Gündem gazeteleriyle, Uzun Yürüyüş ve Özgür Düşün dergilerinde çizdi. Çizgileri halen Sancı, Sanat ve Hayat başta olmak üzere pekçok ulusal ve uluslararası yayında yer almaktadır…

Karikatürlerinden dolayı iki yıl yargılandığı davadan 2004 yılında beraat eden ve halen Sancı dergisinde “Çizdüşün” adlı köşesinde çizen sanatçı 2003 yılında yayımlanmaya başlayan ve 4 sayı çıkan “yeryüzü mizahı” dergisi İnat’ın yayın yönetmenliğini de yaptı.

2009 yılında Çin’de düzenlenen uluslararası Guangxi City College Karikatür Yarışmasına jüri üyesi olarak seçilen Ayrancıoğlu ulusal ve uluslararası pek çok karikatür yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

2011 ve 2013 yıllarında yapılan 1. ve 2. Uluslararası İzmir Sanat Bienallerine resimleriyle “konuk sanatçı” olarak katılan Aşkın Ayrancıoğlu halen yatılı bir okulda “Görsel Sanatlar” öğretmeni olarak emek vermekte ve geleceğin karikatürist ve ressamlarını yetiştirmektedir.

2012 yılında Türkiye’de “Yılın Öğretmeni”, 2017 yılında Çin’de “Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı” seçilen sanatçının Dağlar Umut adında 17 yaşında bir oğlu, Didar Aşkın adında 12 yaşında bir kızı vardır…

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Boyabat'ın ilk yerel sitesine

Hoşgeldiniz...

BOYABAT.COMTüm Yazarlar İçin TıklayınBOYABAT.COM